Helpific vabatahtlikud ja abistajad

Zuzu: minu missioon on jätta tulevastele põlvedele vähemalt sama hea koht elamiseks, kui see meile anti

Parkmetsas piknikutekil istuv sinises kleidis ja tumepruunide juustega naine naeratab kaamerasse.
Zuzu Helpificu piknikul Sütiste parkmetsas. Fotograaf: Priit Grepp

Helpificu augustikuu sõber on keskkonnaaktivist Züleyxa “Zuzu” Izmailova, kes on oma lähedase kaudu kokku puutunud ka erivajadustega. “Olen täheldanud, et tihtipeale ei soovi inimene olla kellelegi teisele koormaks, isegi kui on keerukas kodust välja saada, käia poes või kohvikus. Pigem vaikitakse, kui otsitakse abi,” ütleb Zuzu. Ta usub, et koos saame luua ligipääsetavama ühiskonna.

Esitasime Zuzule mõned küsimused.


Loe edasi

Laura Prits: ainus inimene, kellele pead meeldima, oled sina ise

Laura Prits. Foto: Remo Tõnismäe/Postimees

Helpificu jaanuarikuu sõber on andekas laulja Laura Prits, kes tegutseb bändis Ziggy Wild ning on ühtlasi ka saatejuht. Esitasime Laurale mõned küsimused muusika, abistamise, abiküsimise ja ideaalse Eesti kohta.


Loe edasi

Mihkel Tikerpalu: meisse on istutatud teadmine, et kõigepealt tuleb ise hakkama saada

Näitleja Mihkel Tikerpalu. Foto: erakogu

Helpificu detsembrikuu sõber on Noorsooteatri näitleja Mihkel Tikerpalu, kes on teada-tuntud seriaalist Õnne 13 Uuevariku noorperemees Intsuna. Lisaks teatritööle aitab Mihkel hakkama saada vaegnägijatel – nimelt annab ta oma hääle kirjeldustõlkele. Esitasime Mihklile mõned küsimused.

1. Kuidas Sa kirjeldaksid end viie lausega?

Ma olen mees. Isa. Abikaasa. Näitleja. Tervisesportlane, kes ei tee sellega head ainult iseendale.

2. Kelleks Sa soovisid saada lapsena?

Ma ei mäleta, et mul oleks olnud tervet lapsepõlve läbivat tulevikuametit. Samuti ei kaldunud ma klassikasse ehk minu soovide seas ei olnud näiteks arsti, politseinikku, tuletõrjujat jms. Mäletan, et algklassilapsena, kui sai alguse minu suur huvi spordi vastu – mul käis kodus „Spordileht“ ja ma mängisin nii toas vaiba peal kui õues liivakastis ise erinevaid spordialasid läbi -, siis soovisin ma saada spordikommentaatoriks – see soov on mul ka väikeste mööndustega täitunud, sest teen hobi korras kirjeldustõlget spordivõistlustele, et need, kes ei näe või näevad vähe, saaksid ka tippspordi nautimisest osa.

3. Kindlasti on ka teatritöös tulnud ette iseäralike tegelaste mängimist? Mis piirist lõpeb Sinu arvates nn normaalne olemine ja algab erivajadus?

Me oleme kõik iseäralikud ning nii on ka tegelastega, keda teatris mängida olen saanud. Rolliloome üks tööriist ongi rolli iseärasus, mis teeb antud rollist erilise.


Loe edasi

Mari Jürjens: ma usun päriselt ka seda, et muusika võib päästa elusid

Helesinise mustrilise triiksärgi ja krunnikeeratud tumepruunide juustega naeratav naine looduses.
Näitleja ja laulja Mari Jürjens. Foto: erakogu

Helpificu oktoobrikuu sõber on vabakutseline näitleja, laulja ja laululooja Mari Jürjens. Ta armastab Eesti loodust ja veedab kõik vabad hetked pere seltsis. Esitasime Marile mõned küsimused erivajadusega inimeste abistamise, muusika ja unistuste Eesti kohta.


Loe edasi

Vunki mano! tunnustas Kuldvõtmekest Heaolu valdkonna eripreemiaga

Grupipilt Kuldvõtmekese liikmetest Urvaste kooli õpilaskodu mänguplatsil kiikede juures.
Kuldvõtmekese meeskond Urvaste kooli õpilaskodu mänguplatsil. Fotograaf: Viivika Nagel

Vunki mano! loometalgute žürii tunnustas Kuldvõtmekese meeskonda Heaolu valdkonna eripreemiaga, mille auhinnaraha 2000€ läheb projekti tegevuskava elluviimiseks. Meeskond otsis loometalgutel vastuseid küsimusele, kuidas toetada ürituste korraldajaid erivajadusega inimeste kaasamisel.


Loe edasi

Tiia Järvpõld: Kuldvõtmekese ehk isikliku abistajaga on võimalik avada kõik uksed

Naeratav ja ratastoolis istuv tumepruunide juustega naine lillakate lillede taamal enda kodus.
Tiia Järvpõld pärast Kuldvõtmekesepäeval inimestega kohtumist oma kodus. Foto: erakogu

Tartumaal elav kunstnik ja kirjanik Tiia Järvpõld tähistab igal aastal juulikuus Kuldvõtmekese ehk isikliku abistaja teenuse sünnipäeva, et tänada isiklikke abistajaid ning julgustada erivajadusega inimesi elama iseseisvalt. Kuldvõtmekese abiga tuleb tragi naine taaskord augustis Võrumaale Vunki mano! loometalgutele, sest head asjad ei sünni arvuti taga. Esitasime Tiiale mõned küsimused.


Loe edasi

Alo Kõrve: aitamine jätab südamesse hea tunde

Mustvalge pusaga naeratav noormees ja soniga habemega mees istuvad kontoris mugavatel tumehallidel toolidel.
Näitleja Alo Kõrve Helpificu kontorit külastamas. Foto autor: Kristina Amor

Juulikuu Helpificu sõber on näitleja ja lavastaja Alo Kõrve, kes abistas eriolukorras riskirühma kuuluvaid eakaid. “Üks sõber küsis, kas ma mingi karistuse pärast käin abiks. Kuid ma arvan, et see soov aidata tuli sellest, et mul on auto, mul on leib laual ja aega on ka. Miks ma siis ei võiks aidata?” küsib ta. Esitasime Alole mõned küsimused.


Loe edasi

Kas välisülikoolid diskrimineerivad erivajadusega tudengeid?

Kaks meest arutlevad erinevatel teemadel seoses erivajadusega inimeste, ülikooli ning kaasatusega. Pildil on oranžil suurel mugaval toolil istumas üks meestest ja mustal tugitoolil teine mees.
Sten ja Oliver võrdlevad suhtumist erivajadusega inimestesse Inglismaal ja USAs. Fotograaf: Janika Hirvelaan

Välismaal õppivad Helpificu praktikant Sten Leinasaar ja vabatahtlik Oliver Püvi jagavad oma muljeid ülikoolide ligipääsetavusest ja meedia suhtumisest erivajadusega inimestesse. Esitasime Stenile ja Oliverile mõned küsimused.


Loe edasi

Keit Parts: ligipääsetavus saab alguse teadlikkusest

Helepruunide juustega naine istumas arvuti taga ja vaatamas kaugusesse.
Riigikantselei ligipääsetavuse rakkerühma juht Keit Parts. Fotograaf: Priit Grepp

Helpificu juunikuu sõber on Riigikantselei ligipääsetavuse rakkerühma juht Keit Parts, kellele esitasime mõned küsimused ligipääsetavuse kohta. Kampaania “Helpificu sõber” raames räägivad Eesti targad ja andekad inimesed endale südamelähedastest teemadest, üksteise abistamisest ja hoolivama ühiskonna loomisest.


Loe edasi

Tiia Savila püüab leida eluteatris alati positiivseid ja humoorikaid noote

Viltpliiatsitega tehtud joonistus pruunipäisest naisest mustade prillide ja triibulise pluusiga.
Joonistus Tiia Savilast. Autor: Kristjan Lume

Täna avab oma elu Tiia Savila Võrumaalt, kes tunneb naeratuse tõelist väärtust ja püüab leida eluteatris alati positiivseid ja humoorikaid noote. Vunki mano! loometalgutel osales ta Kuldvõtmekese fondi töörühmas, mis tegeles isikliku abistaja teenuse edendamisega. Sa saad teha Tiia heaks annetuse, nii et ta saab osta Helpificu tugikeskkonnas vajalikke teenuseid nagu isiklik abistaja ja transport. Esitasime Tiiale mõned küsimused.


Loe edasi